Ne halogassuk a gyermekvállalást!

Ne halogassuk a gyermekvállalást! – ez a konklúziója Szekeres Júlia előadásának, amely az MTA 197. Közgyűlésén hangzott el 2024. május 7-én. Az előadásból kiderül: immunológiai paradoxon-e, hogy az anyai szervezet nem löki ki magzatot. Megtudjuk, mik a citokinek és miért kulcsfontosságú a szerepük a terhességek megmaradása szempontjából, és az is, hogy a szépség bizony nem minden. Egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy a lombikbébi eljárásban megtermékenyített embriók közül a morfológiailag legalkalmasabb ágyazódik be. Mégis, hogyan lehet meghatározni, hogy a ránézésre megfelelő embriók közül melyeknek lesz erre a legnagyobb esélyük? És mit tehetünk még a népesség fogyása ellen? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk.

Szekeres Júlia orvos, az MTA doktora, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Orvosi Biológiai Intézet és Központi Elektronmikroszkóp Laboratórium professor emeritája. Fő kutatási területe a terhességi és reprodukciós immunológia, amelynek területén hosszú évtizedeken át végzett tudományos kutató- és iskolateremtő oktatómunkát.